Pärnu linn

reform.ee
Menüü
203

Margo Märtsoo

Rattaentusiast, -mehaanik ja -giid, rattaturismi toetaja, rattasõitude korraldaja, linnakorralduse ja -planeerimise huviline – kõike seda saan enda kohta öelda.

Rattagiidina olen turistidele tutvustanud erinevaid linnu, maakondi ja riike, alustades kodulinna Pärnuga ja lõpetades Aucklandiga Uus-Meremaal. Käisin spetsiaalselt Kopenhaageniga tutvumas, et näha maailma parima rattaliiklusega linnaruumi korraldust ning uuringute järgi maailma õnnelikumaid inimesi. Olen veendunud, et rattaga liikumise ja inimese õnnelikuse vahel on tugev seos.

Sooviksin ka Pärnus kohata sama õnnelikke inimesi nagu Kopenhaagenis või Amsterdamis. Selle saavutamiseks tuleb aga pidurdada autokeskse linna arendamist. Eriti valusalt torkab autostumine silma Riia maanteel. Selle kurvad tagajärjed paistavad piirkonnas jalgsi või rattaga liigeldes välja igal sammul: 800 meetri peale võib kokku lugeda kümmekond uut üürnikku ootavat äripinda. Selle kõrval pleekinud fasaadid, autode tekitatud tolmust mustad aknaklaasid ning nukralt tühjana seisvad elupinnad. Kas me tõesti soovime sellist elukeskkonda? Olen kindel, et mitte!

Mina leian, et seal võiks olla mõlemasuunaline rattatee, mis võimaldaks külastada kõiki teeäärseid kohalikele ettevõtjatele kuuluvaid äripindasid. Miks me “toidame” selle asemel suuri kaubanduskeskuseid, kuhu on mugav sõita vaid autoga? Miks anname oma raha suurtele ettevõtele, kes viivad raha MEIE PÄRNUST välja? Miks me tekitame autodega saastet, mis kõrvade, silmade ja kopsude kaudu jõuab ka meie endi organismi? Miks me toetame valglinnastumist?

Oleks aeg lähtuda sellisest linnaplaneerimisest, mis ei peletaks inimesi Pärnu linnakeskusest eemale, vaid võimaldaks meil tunda end siin turvaliselt ja mugavalt ning teha oma igapäevased liikumised RATTAGA või JALGSI.

203

Margo Märtsoo

Visu Sport OÜ, rattadoktor Vaata Instagramist 55645743