Saaremaa vald

reform.ee
Menüü
208

Andres Tinno

Olen püüdnud olla ikka tegude tegija, mitte loosungite looja.

Viimased 15 aastat Saaremaal tegutsedes on olnud nii tulemusi kui ka põlemisi. Kes ei tee, sellel ei juhtu midagi, kuid õnneks on tehtud ja juhtunud üksjagu. Saaremaa on pakkunud mulle rohkelt rõõmu ja head elukeskkonda, mille tulemusena on siin sündinud viis last, kellest kasvavad kindlasti suured saarlased.

Kaarma ja Lääne-Saare vallavanemana töötades seisin selle eest, et korda saaks meie rahvamajad/klubid – Nasva, Eikla, Aste ja Lümanda. Ehitamise otsused said kõik alguse just siis ja rahvamajad on tänaseks korras ning kenasti sisustatud. 

Saaremaa Valsi hooldekodu sai ette võetud Lääne-Saare ajal, mis lahendas ka Saaremaal hooldekodu kohtade probleemi.

Saaremaa vallavolikogu liikmena seisin selle eest, et vallavalitsus näeks ka Kuressaarest kaugemale. Olin ainus volikogu liige, kes esitas enda nimel volikogule määruse eelnõu, mis soodustas arstide tööle asumist Saaremaale ning mille volikogu pikkade arutelude tulemusena vastu võttis.

Kodaniku ja ettevõtjana olen teostanud end Thule Koja ja sealse kino rajamisel, Pöide Pruulikoja ja Pöide Grillhouse’i arendamisel ning omal ajal ka Saaremaa kalurite päeva ürituste korraldamisel. Viimase korraldamisõigus sai ka pidulikult Saarte Kalandusele üle antud, mis on ka loogiline.

Kõik need tulemused on loomulikult alati meeskonnatöö tulemus, sest üksi ei tee midagi. Nii ka lapsi ja kena kodu ei tee üksi, selleks on vaja head partnerit, kes toetab ja armastab ning tänu kellele tahad alati koju minna.

Mis edasi? 

Bürokraatial on kombeks muganduda ja saata kodanikud oma asjaajamistes igasuguseid kinnitusi ja allkirju koguma. Samas peaks kodanik saama oma murele lahenduse esimese ametniku juures, kuhu ta suundub. Lause, et meil on aega vastata 30 päeva, on vist kõigile tuttav. Meil endal tavaliselt sellist aega ei ole. Selle eest peab ka seisma, et ametkond ei ootaks oma tähtaegu, vaid aitaks ja juhendaks enda poole pöördunud kodanikku võimalikult kiiresti.

Tekitatud valla teenuspunktid praegu ei toimi. Teenuspunkte on küll palju, kuid vastuseid sealt ei saa. Lõpuks sõidab ikka kodanik Kuressaarde ja otsib abi nn keskusest. Ühinemisleping neid koomale tõmmata ei lubanud ja nii nad tiksusid rahva raha eest, vastu midagi saamata.

Kuressaare linnakeskne asjaajamisviis ei sobi tegelikult maal elavale inimesele, kes linna sõites peab mõtlema, mis päev ja kell teda vallamajas ametnik on valmis vastu võtma. Juba bussiajad ei klapi, rääkimata sellest, et igaühele on oma aeg kallis.

Leian, et koolis peab nii palju lapsi olema, et saaks vähemalt klassidevahelisi võistkondi moodustada. See arendab sotsiaalset suhtlemist ja mees- või sõpruskonna tekkimist. Laste nutisõltuvuse leevendamiseks on vaja keskkonda, kus seda leevendada saaks, ehk palliplats peaks igas külas olema. Mängurõõm ja sõbrad hoiavad liikumises, mitte käsud ja keelud.

Olles ise seitsme lapse isa, võin öelda, et tegelikult on Saaremaa väga lastesõbralik paik oma võsukeste kasvatamiseks, kuid alati annab seda veel paremaks teha.

Üldiselt pean end liberaalseks inimeseks, kes arvab jätkuvalt, et mida vähem riik/omavalitsus meie elu reguleerib, seda parem. Nii ka majanduses. Praegu on tekkinud hulgaliselt ametkondi, kes kõik võivad sind kontrollida ja sulle erinevaid ettekirjutusi teha. Pole harv juhus, kus esimese viie minuti jooksul kuuled lauset “Me võime teile trahvi teha”.

Viimaste aastate COVID-19 pandeemia tõttu on riigivõim asunud kitsendama kodanike liikumis- ja väljendusvabadust. 2020. aastal päädis see lausa sellega, et saarlane ei saanud Saaremaalt välja ja liikuda vabalt kogu Eesti vabariigi territooriumi piires. Selle protestiks sai korraldatud istumisaktsioon “AITAB”, mis leidis suurt üleriigilist vastukaja ja mille tulemusena paari päeva möödudes need piirangud ka tühistati. Ehk tulemuseks oli kinnitus, et kui teie õigusi piiratakse, siis ärge kartke seda ka väljendada.

Liberaalse inimesena ka kanepi legaliseerimist ma pigem toetan, sest seda, mida tehakse illegaalselt, sellel puudub kvaliteedi tagamise mehhanism ja ka sellest saadavalt tulult ei laeku meie riigi eelarvesse sentigi.

Olgem mõnusad ja hääletage ikka mõistlikult!

Teie Andres Tinno

208

Andres Tinno

Hõbekeskus OÜ / Thule Koda juhataja Vaata Instagramist Vaata veebilehelt