Kesklinn

reform.ee
Menüü

Rainer Enden: paljas asfalti panemine ainuvõimu ei kindlusta, sestap tegi keskpartei tõelise revolutsiooni

Tallinnas pikalt elanuna on mulle enne valimisi jäänud alati silma üks kindel muster. Nii kui valimised lähenevad, paneb Keskerakond Tallinnas taas asfalditehased tööle ja kuhu iganes võimalik, selle asfaldi ka laiali laotab. Pole tähtis kuhu, mis koguses ja millise kvaliteediga asfalt maha pannakse. Peamine on, et asfalt voolaks. Siis saab ka linti lõigata.

See on olnud töökindel skeem. On Keskerakond ju juba üle viieteist aasta Tallinnat üksi valitsenud. Kuid nii nagu Edgar Savisaar ei jäänud Keskerakonna etteotsa igaveseks, ei saa ka ainult asfaldi maha panekuga jääda igavesti valitsema. Valijate ootused kasvavad.

Aastaid on Keskerakond oma asfaldilembusega autostumist soodustanud. Kuni selleni, et auto omanikud on terve linna autosid täis parkinud. Eriti terav on see probleem Keskerakonna peamises valimispiirkonnas Lasnamäel. Olen minagi seal ringi liikudes märganud, et sealsete majade ümbruses on iga ruutsentimeeter parkivate autode alla maetud. See on linnajuhtidele tõsine ohu märk. Nii ei pääse nad varsti enam asfaldile ligi, et seda lappida ja remontida.

Võib-olla on see keskerakondlastest linnajuhtidele äratuskellaks, et ka nende endi tuumikvalija ootab enamat kui vaid asfaldi maha panek? Kuigi Keskerakond on teinud aastaid kõik selleks, et lasnamäelasi eraldi inforuumis hoida, ei saa sealseid inimesi rumalateks pidada. Usun, et nii nagu kõikjal Tallinnas, on ka neil ootus kvaliteetsema ja inimnäolisema linnaruumi järele.

Sellise, kus auto omamine ei ole enam halva linnaplaneerimise pealesunnitud kulu ning emad-isad ei ole sunnitud oma lastele igal hommikul ja õhtul taksot sõitma, sest jalgsi või rattaga kooli minek on lapse jaoks ohtlik. Rääkimata sellest, et ka pensionär peaks linnas iseseisvalt vajalike teenusteni ohutult kohale jõudma.

Aga mida teeb selle kõige valguses Keskerakond? Sisuliste küsimustega tegelemise asemel paistavad nad ikkagi olevat truuks jäänud oma põhiväärtustele ja panustavad nendelgi valimistel asfaldile. Siiski on nad vist mõistnud, et päris vanaviisi enam edasi ei saa ja seetõttu ka ajusid ragistama asunud.

Keegi ei tea, kui kaua see mõttetöö täpselt kestis, kuid tulemus on lausa revolutsiooniline – sel alal juba karastunud abilinnapea Novikovile anti kätte pintsel ja kästi asfaldile särtsu anda, osa sellest punaseks võõbates. “See kindlustab meile ainuvõimu ka nendel valimistel,” hõiskasid kindlasti mitmed keskpartei funktsionäärid, kui see mõte koosolekul kõlas. Saame näha.