Nõmme

reform.ee
Menüü
1120

Eerik-Niiles Kross

Mõnikord tundub mulle, et Nõmme on viimane päris-Eesti saar Tallinnas, mis ise on juba pöördumatult ära antud. Õnneks tundub mulle enamasti, et just Nõmmelt saab alguse Tallinna tagasivõtmine. 

See on ka üks põhjus, miks mulle meeldib Nõmmel kandideerida. Nõmmel on muidugi ka oma iseseisvuse ajalugu. Nõmme oli omaette linn aastatel 1926–1940 ja liideti Tallinnaga alles kuu aega pärast Eesti okupeerimist Nõukogude Liidu poolt. Ja kuigi Nõmme on olnud Tallinna osa kahe okupatsiooni ajal, ei ole see suutnud ehedat eestipärasust siit kaotada. Elupõline nõmmekas Lennart Meri on öelnud, et Nõmme on Eesti ja kogu Põhja-Euroopa esimesi plaanipäraselt kavandatud (1924) ja ka väljaehitatud linnu. Nõmme oli enne sõda Põhja-Euroopa linnade seas üks ihaldatumaid elukeskkondi. Erinevalt Tallinnast tervikuna on Nõmme oma mändide ja miljööga seda ikka veel.

Meie ülesanne on seda hoida. Sellepärast võiks kaaluda mõtet esitada Nõmme ÜRO maailmapärandi nimekirja. Kui ainus päris-Eesti linnaline elukeskkond.

Nõmme elukeskkonda saab muidugi üsna lihtsate lahendustega veel märksa paremaks teha. Kõnniteed, korralik asfalt, jalgrattateed, parem valgustus, rohkem väikesi ärisid, pagaritöökodasid, lasteaedu. See kõik on oluline. Aga Nõmmet ei ole vaja päästa. Nõmme on Tallinnale eeskujuks. Päästa on vaja Tallinn ja Nõmme peab siin olema juhtiv jõud. Eesti on täna Euroopa esirinnas mitmel alal, aga vist viimasel kohal pealinna juhtimise tuimuse poolest. Ma ei hakka varastamisest ja venekeelsete koolide erandinõuetest, linna üürilepingutest ja liiklusummikutest isegi rääkima.

Nende valimiste üks põhiküsimus on ikka ja jälle valitsemiskultuur linnas ning kõigi demokraatlike jõudude valimisprogrammid peaksid keskenduma Tallinna juhtimise saneerimisele. Peaaegu võimatu on teha korda üksikuid elemente, kui kogu süsteem on mäda. Nõmmel on asjad suhteliselt paremini, sest Nõmme on lihtsalt visalt vastu pidanud. Arenenud poliitilise kultuuriga keskkonnas ei ole riigi või linna juhtimine erakonnapoliitikast lähtudes mingi probleem. Erakonnad peaksidki ju olema loodud selleks, et mingit poliitilist maailmavaadet jagavaid inimesi organiseerida ja vastavat poliitikat ellu viia. Probleem on selles, et kui tänapäeva Eestis öeldakse “erakondlik poliitika”, siis peetakse tegelikult silmas omakasust lähtuvat poliitika varjus sahkerdamist ja varjatud otsustusprotsesse. Mida rohkem Tallinna opositsioonierakonnad ise keskerakondlikke meetode katsetavad, seda enam on ka nemad Tallinna valitsemiskorras süüdi. Ma usun, et linnajuhi kõigile teada olev erakondlik kuuluvus ehk siis maailmavaateline väärtussüsteem ei ole iseenesest üldse paha. Lõpuks peaks ju linnapea esindama volikogu enamusele vastuvõetavat poliitilist suunda.

Nõmme probleem on juba aastaid selles, et Tallinna linnajuhtimine ei esinda nõmmekate enamuse maailmavaadet. Nõmme on alati valinud eestimeelselt. Nõmme ei taha, et linnajuhid ahistaks linnaametnikke erakondlike ülesannetega ning soovib, et linnaametnik ei ajaks mitte erakonna, vaid inimeste asja. Nõmme ei taha, et linnavalitsus koosneks broileritest ja linna ametitesse palgatakse ilma avaliku konkursita. Võtame Nõmmel esimeseks ülesandeks valida siin eestimeelne jõud, kes hoiab Nõmme halduskogu Keskerakonnast puhta. Võtame ülesandeks teha Nõmmel ära need asjad, mida tuleb ära teha kogu Tallinnas, isegi siis kui Lasnamäe sunnib teistele peale oma. Kui Tallinnast ei suudeta teha Põhja-Euroopa parimat elukeskkonda, teeme selle siis Nõmmele. Nõmme linnana jagaks täna elanike arvult Pärnuga neljandat kohta Eestis.

Nõmme ehtsa eesti elukeskkonnana on aga juba täna ületamatu. Hoiame seda.

1120

Eerik-Niiles Kross

Riigikogu, Riigikogu liige