Nõmme

reform.ee
Menüü
1128

Gaspar Šabad

Nõmme keskus on Lõuna-Tallinna piirkonna sõlmpunkt
Looduslähedase linnaosana peidab Nõmme endas mitmesuguseid pärleid, kuid tema vaieldamatu kroonijuveel on Nõmme keskus. Noore nõmmekana, kes tunneb huvi ka kodukandi ajaloo vastu, soovin anda endast kõik, et töötada Tallinna linnavolikogus keskuse ilu ja hiilguse taastamise, mitte tuhmumise nimel.

Meist ühe bussipeatuse kaugusel asuvad tudengid, kes meelelahutusasutuse olemasolul külastaksid meeleldi kesklinna asemel kodulähedast keskust. Nõmme raudteejaam ühendab ühelt poolt Balti jaama (ja seal pesitseva Telliskivi rahva) ning teiselt poolt Nõmme naabrid väljaspool Tallinna (Laagri, Keila jpt), rääkimata vahepealsetest Nõmme-sisestest raudteejaamadest.

Tallinna väikese ringtee ning Tallinn-Helsingi tunneli suurprojektide valmimisega seoses võib prognoosida ka asustustiheduse kasvu Tallinna (ja ennekõike Nõmme) naabervaldades. Nõmme keskuses endas, mille lähiümbrusesse kerkib järgneva paari aasta jooksul kuus uut kortermaja, on buum juba alanud.

Ajaloost
1872. aastal lisati Tallinn-Paldiski raudteeliinile uus vahepeatus – Peatus Seitsmendal Verstal –, mille ümber hakkas kiiresti kasvama uus asum. Nõmme-nimeline suvituspaik kasvas ruttu ning sajandi pöördel asus siin juba 300 elumaja. 1917. aastal saadi Nõmmele aleviõigused ja 1926. aastal linnaõigused. Koosnedes enamjaolt baltisakslastest ja jõukamatest eestlastest, kaasnes Nõmme kasvuga ka vajadus hinge paitava kultuurielu järgi, mis koondus, nii nagu ka teised eluvaldkonnad, Nõmme keskusesse ehk raudteejaama ja turu vahelisele alale.

Nõnda leidis sellelt väikeselt maalapilt nii kino, kõrtsi, jaama- ja turuhooned kui ka palju muud. Sõjaeelse Eesti Vabariigi ajal arendustempo ainult kasvas, tänu millele kerkisid siia mitmed tänaseni Nõmme linnapilti iseloomustavad hooned. Oli plaanis ka uusi arendusi, milleni II ilmasõja tulekuga ei jõutud, näiteks keegliraja ja lasketiiruga pangamaja, mis oli ette nähtud mahutama ka Nõmme kirevat seltsielu. Nii nagu paljud plaanid, jäi nõukogude võimu tulekuga kahjuks soiku ka Nõmme üldine areng.

Tallinnaga liitmisel ei olnud Nõmme keskus enam linnakeskus, vaid Tallinna küljealuse linnaosa administratiivkeskus. Kiirelt arenev ja mitmetahuline seltsielu asendus tasase ja uneleva “Mornaga”.

Täna, rohkem kui 100 aastat pärast aleviõiguse saamist, on see status quo mitmeski mõttes säilinud. Nõmme raudteeülesõit valmistab jätkuvalt tuska, lipiti-lapiti asfalteeritud keskuse väljak ei kaunista linnapilti kuidagi ning Nõmme ristmiku renoveerimise projekti lükkab keskvõim edasi iga valimistsükli eel. 2017. aaastal lubati renoveerimistöid aastaks 2021, nüüd aga aastaks 2024.

Kuigi kultuurimaja ja mõned restoranid on olemas, ei saa rääkida piirkonna südamest kui elava kultuurieluga keskusest, jäädes enamikule pigem läbikäiguhooviks. Samal ajal kui Nõmme on paigal tammunud, on Tallinnasse tekkinud näiteks Telliskivi loomelinnak ja Noblessneri piirkond, tõestades, et nii tallinlastel kui ka ümberkaudsete valdade elanikel on soovi aktiivse ja võimalusterohke meelelahutuse järgi.

Paslik oleks küsida, miks Nõmme sellest ilma on jäänud?

2017. aastal kogusin kõigist Reformierakonna Tallinna noorkandidaatidest suurima häälesaagi ja tänu seesugusele valijate toetusele olen saanud juba neli aastat panustada Nõmme linnaosakogu töösse. Sel korral sihin kõrgemale ning minu eesmärk on jõuda linnavolikogusse, et teha veelgi valjemat häält Nõmme asjade eest seismisel!

Kui Sina arvad nagu minagi, et Nõmme keskus suudab olla enamat kui tänane tühi plats, siis palun sind, et usaldaksid mind, andes mulle valimistel oma hääle. Meil on, mida hoida.

Tee linnuke õigesse kohta – vali Gaspar Šabad!

1128

Gaspar Šabad

Nõmme Linnaosakogu IX kooseisu liige Vaata Instagramist