Andres Sutt (nr. 240) | Reformierakond

240 Andres Sutt

Majandus kindlates kätes!

Eesti on mulle liiga kallis ja meie ühine tulevik liiga südamelähedane, et kõrvalt vaadata, kuidas Eesti tulevikku kujundatakse. Eesti tulevik taandub poliitilistele valikutele. Poliitilised valikud tehakse Riigikogus. Soovin võtta vastutuse nende valikute tegemise eest!

Eesti riigi tulevik läheb mulle korda

Minult on palju küsitud, miks ma otsustasin tulla poliitikasse? See on pikalt küpsenud, ent siiski emotsiooniga otsus. Olen seda teemat põhjalikult arutanud sõprade ja pere ringis hea mitu aastat. Kaalunud plusse ja miinuseid. Kuulnud innustust ja keelitamist, et milleks mulle seda jama vaja on. Eesti on andnud mulle suurepärase hariduse, kultuuri- ja väärtustepagasi ning võimaluse ennast teostada. Nüüd on käes minu kord Eestile midagi tagasi anda.

Minuga on Eesti majanduspoliitika kindlastes kätes. Toon poliitikasse 25 aasta jagu rahandus- ja panganduskogemust, lisaks töökogemuse energeetikasektorist. Eesti Pangas olen töötanud enam kui 15 aastat, neist 8 asepresidendina. Osalesin Eesti krooni taaskehtestamisel, vastutasin pangandusreformide eest ja aitasin ette valmistada euro kasutuselevõttu Eestis. Olen kahel korral esindanud Eestit Rahvusvahelises Valuutafondis (IMF) Washingtonis, aidanud käivitada Luksemburgis Euroopa Stabiilsusmehhanismi (ESM) ja lahendada euroala võlakriisi. Eestisse naastes asusin tööle Eesti Energiasse, kus juhtisin klienditeenuste valdkonda.

Tuleb taastada maksusüsteemi selgus

Majanduspoliitika juhtimine tuleb taas võtta kindlatesse ja kogenud kätesse. Ärikeskkonna stabiilsus on üks olulisimatest teguritest, mis mõjutab ettevõtjate riski- ja investeerimisvalmidust ning seeläbi majanduskasvu. Alustuseks tuleb taastada maksusüsteemi selgus ja muudatuste etteaimatavus.

Olen osalenud Eesti raha- ja panganduspoliitika kujundamisel alates Eesti krooni taaskehtestamisest, vastutanud pangandusreformide eest ja aidanud ette valmistada euro kasutuselevõttu Eestis. Eesti Panga asepresidendina 2001-2009 oli pangandussüsteemi stabiilsus minu vastutusala. Pean oma suurimaks saavutuseks, et Eesti oli üks väga vähestest riikidest maailmas, kus globaalse finantskriisi ajal ei pidanud maksumaksja sentigi panustama pankade toetamiseks.

Majandus- ja rahanduspoliitika on minu fookus. Soovin pikaajalise rahvusvahelise kogemusega värske tulijana kujundada Eestis ärikeskkonna, mis on atraktiivne nii oma kui välisinvestorile, kus ettevõtlikkus ja innovatsioon on osa ühiskonna DNA-st, kus on lihtne ja õiglane ning rahvusvaheliselt konkurentsivõimeline maksusüsteem. Suur eesmärk saab alguse väikestest tegudest ja esimese asjana seisan selle eest, et maksukaos saab lõpu.

Olen tallinlane alates 1991. aastast. Meie pere esimeseks oma koduks sai 2-toaline korter Lasnamäel, Katleri tänaval, kust kolisime pärast laste sündi edasi kesklinna. Kesklinnas asuv Eesti Pank oli minu töökohaks üle 15. aasta. Ehkki olen nüüd juba nõmmekas, viib mind sageli kesklinna mu praegune töö.

Kuulumine Euroopa Liitu ja NATO-sse. Eesti on alati kuulunud kultuuriliselt Euroopasse. Parim tagatis meie kestvusele eestlastena on olla alati selle laua taga, kus arutatakse küsimusi ja tehakse otsuseid, mis mõjutavad Eesti tulevikku. Ei iialgi enam üksi!

Ma unistan sellest, et Eesti rahvas, keel ja kultuur kestaks ja areneks ning et me riigi ja rahvana seisaksime alati vabaduse ja demokraatlike väärtuste eest, nii kodus ja maailmas. Et Eesti oleks eeskujuks.

Minust

Meil on abikaasa Siiriga kolm last. Vanem poeg Kristian Erik töötab Pariisis advokaadibüroos, tütar Anna-Liis õpib Utrechti Ülikoolis majandust ja ärirahandust ning noorim poeg Karl August õpib põhikooli 8. klassis. Abikaasa Siiri on konsultant ja koolitaja. Ta aitab ettevõtete ja organisatsioonide eri rahvustest meeskondadel paremini mõista kultuuridevahelisi erinevusi ja saavutada nii meeskonnana paremaid tulemusi. Samuti aitab ta välismaalastest töötajatel ja nende abikaasadel mõista Eesti kultuuri ja meie väärtusi ning muuta nende sisseelamise sujuvaks.

Minu lemmikkoht on meie maakodu Muhu saarel, seal kus aeg puhkab. Mulle meeldib kokata ja toitu nautida. Ilmselt olen selle pärinud oma vanaemalt, kes oli Põltsamaa konservitööstuse peatehnoloog ehk teiste sõnadega peakokk. Kooliajast saadik on mulle meeldinud kestvusalad (suusatamine, jooks, rattasõit) ja rahvaspordiga tegelen ka praegu.

Mul on teineteist toetav ja kokkuhoidev pere. Ja kuhu iganes meid on töö või õpingud viinud, oleme me alati jäänud Eesti patriootideks ja saadikuteks.

Huvitav fakt või lugu, mida laiem avalikkus seni ei teadnud

Tartu suusamaratoni on võimalik läbida ka tubase ettevalmistusega ookeani taga. 2011.a. suusamaratoniks treenisin Washington DC-s oma kodus fotol oleva vintage-suusatrenažööriga, mille on disaininud USA insener ja murdmaasuusataja, kes soovis karmis kesklääne talves oma suusavormi sisetingimustes edendada. Kuna Washingtonis talvel suusalund ei ole, siis piirduski kogu minu maratoni ettevalmistus trenažööriga. Sellele vaatamata sai mul järjekorras viies Tartu maraton ilusti lõpetatud USA osalejatest paremuselt kolmandana. Trenažöör on moderniseeritud vormis aga endisel kujul tootmises ja müügis ka praegu Nordic Track.

5043402