Art Kuum (nr. 262) | Reformierakond

262 Art Kuum

Parem majandus on heaolu alus!

Eestit külastanud USA president Bill Clinton ütles aastaid tagasi Äripäeva majanduskonverentsil: "Eesti on väike riik, aga suur eeskuju". Jah, aastaid on Eesti olnud suuremale osale maailmast eeskujuks oma innovatiivse e-riigi kontseptsiooniga, tasakaalus riigieelarvega, lihtsa ja toimiva maksusüsteemiga, paindliku majanduspoliitika ning kõrge ettevõtlusvabadusega. Oleme teinud vahel raskeid, kuid ikka õigeid otsuseid ning valitud tee on toonud meile rahvusvahelises plaanis edu. Kindlasti on tulnud ette ka vigu, kuid liberaaldemokraatlikud põhiväärtused: aus konkurents, vaba turumajandus, ettevõtlusvabadus on olnud meie majanduse kindlateks alustaladeks, mis on kandnud meid edasi ka raskematel aegadel.

Maksusüsteem vajab parandamist

Neid väärtusi on tänane valitsus asunud jõuliste vasakpööretega lammutama: hästi töötanud tulumaksusüsteem on pea peale pööratud. Asemele on loodud tõenäoliselt maailma totraim 4-astmeline tulumaks, kus kõige kõrgemalt on maksustatud 1200 kuni 2100 euro vahele jääv tulu. Kõrgem aste on seejuures peidetud maksuvaba miinimumi langetamise taha nii ära, et iga sellel astmel teenitud euro kohta tuleb lisaks 20% tulumaksule maksta maksu veel ka langeva maksuvaba miinimumi pealt.

Iga 1200 ja 2100 vahele jääva euro kohta langeb tulumaksuvaba miinimum 55,55 sendi võrra, millelt 20% teeb veel täiendavalt 11,11 senti. Nii tulebki iga 1200 ja 2100 vahel teenitud euro pealt maksta tulumaksu 20+11,11 = 31,11 senti ehk 31,11%!!!! Ehk ei olekski see nii hull, kui üle 2100 tulu puhul ei langeks tulumaks jälle tagasi 20% peale. Sellist süsteemi, kus kõrgema tulu pealt võetakse madalamat maksu nimetatavaks regresseeruvaks tulumaksuks ja peetakse väga ebaõiglaseks. Tänapäeval võib leida näiteid regresseeruva tulumaksu rakendamise kohta üksnes "maksuparadiisidest" või kolmanda maailma "banaanivabariikidest". Eesti variant sellest on aga eriti absurdne, kuna allpool keskmist tulu on astmed progresseeruvad, üleval pool aga regresseeruvad. Kas Riigikogu liikmed reaalselt said aru, mille poolt nad hääletasid, kui nad sellise maksusüsteemi meile kehtestasid? Kas tänane tulumaksuseadus oli tööõnnetus? Riigikogu praak või mõne koalitsioonipartneri rumal nali? 

Ma ei tea! Selliseid näiteid võib kahjuks tuua veel ja veel: alkoholiaktsiis, abikaasade ühisdeklaratsiooni kaotamine jms, mis kõik tõestavad vaid ühte: Riigikokku oleks vaja rohkem majandusharidusega inimesi, kes suudaksid majanduses toimuvaid protsesse mõista ja analüüsida. Selliste seaduste vastuvõtmist, nagu oleme aga näinud viimasel paaril aastal, võiks piltlikult nimetada majandusele kaigaste kodaratesse loopimiseks ja sedaviisi edasi minna enam ei saa.

Hea valija, majandus on minu teema ja kui valid mind oma esindajaks Riigikokku, siis seisan selle eest, et viimasel paaril aastad tehtud majanduspoliitilised apsakad saaksid parandatud ning et mitte ükski majanduslikult läbimõtlemata eelnõu ei läheks Riigikogus enam läbi!

5017127