Eerik-Niiles Kross (nr. 295) | Reformierakond

295 Eerik-Niiles Kross

Ida-Virumaal on meile palju väärtuslikku õpetada!

Eerik-Niiles Kross on aastaid töötanud erinevates riikides ja õppinud Eesti asjadele vaatama võrdluses teistega.

Viimased neli aastat on Kross tegelenud Riigikogus põhiliselt välis-, julgeoleku- ja kodakondsuspoliitikaga. Samuti on ta aktiivselt Eestit tutvustanud mujal maailmas. “Olen presidendi ÜRO julgeoleku kampaania nõukogu liige ning möödunud aastal juhtisin Eesti delegatsioone Aafrikas ja Lõuna-Ameerikas. Olin Eesti delegatsiooni aseesimees Euroopa Nõukogu Parlamentaarses Assamblees ning ENPA raportöör Ukraina küsimustes. Sellega seoses reisisin korduvalt Ukrainasse ja käisin visiitidel Türgis, Makedoonias ning Serbias,” avaldab valimisi vaatlemas käinud Kross.

Viimased pool aastat on olnud Eerik-Niiles Kross Harvardi ülikooli projektis, mis uurib valimissekkumisi ja valmistab ette rahvusvahelist käsiraamatut, mis esitab meetmeid, kuidas saaksid demokraatlikud riigid oma vabadust edukamalt kaitsta.

Viimase nelja aasta suurimaks saavutuseks peab Riigikogu väliskomisjoni liige ja julgeolekunõunik Kross nn Magnitski eelnõud, mille algatajaks ta ka ise oli. “Tänu väljasõidukohustuse ja sissesõidukeelu seaduse muudatusele sai Eestist esimene Euroopa Liidu riik, mille seaduses hakkas kehtima klauslid, millega saab inimõiguste rikkujatele kehtestada sissesõidu piirangud,” rõõmustab poliitik. Täna on sarnast eelnõud Eesti eeskujul arutamas Euroopa Liit ühiselt.

Sama julgusega võitleb Eerik-Niiles Kross ka sisepoliitikas. “Aastaid on Ida-Virumaad peetud pealinnas "heidikuks", siis on suurepärane, et Ida-Virumaa on probleemid muutunud viimasel ajal üheks suure poliitika peateemaks,” ütleb Kross. See on tema jaoks oluline, et Ida-Virumaa oleks edukas ja täisväärtuslik Eesti maakond, kus inimestel oleksid sama head võimalused nagu igal pool mujal.

“Ida-Virumaal on eeliseid, mida mujal ei ole: näiteks tugev tööstus, mis on muudes Eesti piirkondades kadunud ning vastupidiselt ülejäänud Eestile areneb. Sellest maakonnast võiks saada Eesti üks jõukamaid piirkondi, kui vaid ehitaksime ühendusteed - nii füüsilised kui ka kommunikatiivsed, siis areneks Ida-Virumaa koos ülejäänud Eestiga,” loetleb Kross ning imetleb Ida-Virumaa hüppeid.

“Sealsed inimesed on Eesti ja Euroopa mõttes silmapaistvad. Samuti toimusid mitmed suure külastatavusega kultuurisündmused just Ida-Virumaal. Praegusel hetkel areneb siin piirkonnas ka palju tööstusparke, mis loovad uusi töökohti,” kiidab ta ja lisab, et seda kasvu tuleb jätkata. Seoses põlevkivienergeetika paratamatu kokkutõmbamisega lähiaastatel, on tema ja Reformierakonna prioriteediks uute, tarkade ja kõrgepalgaliste töökohtade loomine Ida-Virus. ''Reformierakond alustas mitme suure asjaga eelmise valitsuse ajal, näiteks Tööstuspark või statistikamajanduse arendamine. Need Ratase ajal pisut unustatud projektid kavatseme taas aktiivselt käima lükata. Plaanis on ka terve rida uusi algatusi,'' lubab Kross.

Just tehno- ja tööstusparkide arengus on kohalike aktiivsus Krossile muljet avaldanud. “See on julgustav, et sedasorti infrastruktuuri edendatakse, kus edukad ettevõtted kodu leiavad ning kõrgepalgalisi töökohti arendavad.” Kross on veendunud, et Ida-Virumaal on palju ka teistele õpetada. ''Siinsest tööstus traditsioonist on tekkimas uus arengumootor. Selliseid piirkondi nagu on Ida-Virumaa, ei ole ainult mitte idas, vaid ka Lääne-Euroopas. Ei ole midagi edukamat, kui tulevik, kus vastastikku õppida kogemustest. See looks meile palju võimalusi, kui õpiksime ka Ida-Virumaa inimestelt,” sõnab Kross, kes toonitab, et selline edu ei ole oluline ainult Eestile, vaid kogu Euroopale.

“Ida-Virumaa on kaevanduspiirkond ja ma soovin, et ressursitasud, mida maksavad kaevandused, tuleksid tagasi omavalitsusele. Just selleks, et koormuse eest saaks lisaraha piirkond,” leiab Kross.

Eesti kultuuri, keele ja eestikeelse hariduse edendamist Ida-Virumaal peab Kross ülioluliseks. "Iga Ida-Virumaa lapsel peab olema võimalus saada sama või veel parem haridus kui pealinnas".

Olulised valimised

“Reformierakonna südameasjaks on Eesti, mis on tugeva majandusega, avatud ja edumeelne, saab oma eluga ise hakkama ja on hästi kaitstud. Soovin, et Eesti ei kalduks teelt kõrvale, sest praegune valitsus näitab palju märke, et Eesti hakkab rööpalt välja sõitma,” sõnab ta ja paneb südamele, et järgmisel neljal aastal on oluline korda teha maksud. ''Laiendame tulumaksuvaba miinimumi 500€ kõigile ja toome aktsiisid alla ning jätame maksutulu Eestisse.” 

Kross tuletab lõpetuseks kõigile meelde, et Eesti on meie püha maa Põhjas. Teist meil ju ei ole! ''See tähendab, et iga meie inimene on tähtis ja iga inimese valik määrab meie saatuse.''

5046509