Illari Lään (nr. 319) | Reformierakond

319 Illari Lään

Kandideerin esmakordselt 2019. aasta Riigikogu valimistel Jõgeva- ja Tartumaa piirkonnas. Miks ma otsustasin valimistel kaasa lüüa? Põhjuseid on palju, aga olulisemad on neist järgmised.

VALITSUSE LUBADUSED ON JÄÄNUD VAID SÕNADEKS

Kui poliitmängude tulemusena tekkis tänane valitsuskoalitsioon, deklareeris peaminister mitmeid kordi, et valitsus suurendab kohalike omavalitsuste otsustuspädevust ning rahastust. Tegelikkuses on need jäänud vaid sõnadeks. Veel enam, haldusreformi käigus sundliideti need omavalitsused, keda seaduse järgi liita polnud vaja ning jäeti liitmata need, keda oleks olnud vaja. Lisaks on meile täna selgeks tehtud, et isegi nime valimine vallale pole enam kohaliku omavalitsuse otsustada. Samas ei suuda ka riik sellel ja paljudel teistel teemadel juba pikemat aega otsuseid vastu võtta. Siin on palju arenguruumi, et sõnad ja lubadused tegeliku eluga kooskõlla viia.

AKTIIVSETE PEREINIMESTE KARISTAMINE

Mulle ja paljudele teistele ettevõtlikele pereinimestele on vastuvõetamatu, et täna karistatakse neid, kes on aktiivsemad ja ettevõtlikumad ning rabavad tööd teha mitmel rindel. Pereisana kaotan iga kuu osa oma senisest töötasust, sest valitsus otsustas inimeste sissetulekute kasvatamise asemel juurutada ümberjagamist, mida meie vanemad said juba ENSV aegadel piisavalt kogeda. Lihtsam tundub olevat osadelt ühiskonnagruppidelt vahendeid vähemaks võtta, kui soodustada kõikide inimeste sissetulekute kasvu.

Ilmselt on unustatud tõsiasi, et tänast Eesti riiki peab maksudena enim üleval seesama keskklass, mida valitsus innukalt karistab. Lisaks on ettevõtjaid karistatud kohustusliku erisoodustusmaksu ja muude kümnistega, sest usaldamatus nende suhtes, kes inimestele tööd annavad, on sedavõrd suur. Miks oli vaja pea peale keerata Eesti senine lihtne ja õiglane maksusüsteem, mis soodustas ettevõtlikkust? See on siiani suuremale osale inimestest arusaamatu.

TOETUSTE JAGAMIST VÕIMALDAB KORRAS MAJANDUS

Toetusi ja abi vajavad erinevad valdkonnad ühiskonnas, meditsiinist hariduseni, eakatest lasteni. Kõik see saab aga põhineda jätkusuutlikul majandusel. Ka siin harrastab tänane valitsus "eksperimenteerimise ja ümberjagamise poliitikat". Valga haigla sünnitusosakonna rahastamiseks oli valitsuse jaoks ületamatu ülesanne leida paarsada tuhat eurot lisarahastust, et säilitada piirilinnas elementaarne meditsiiniteenus noortele emadele. Mõni kuu hiljem jagas aga valitsus katuserahana laiali 30 miljonit eurot, sh kõikvõimalikele toreduslikele ettevõtmistele. Kahe aasta jooksul Läti riigile "annetatud" 340 miljonit maksuraha on aga kaasa toonud aktiivseima piirikaubanduse maailmas. Selle summa eest oleks Tallinn-Tartu neljarealine maantee tänaseks lõpuni ehitatud.

Näiteid tänasest riigijuhtimise simuleerimisest võib leida palju, aga need on punktid, mis minu kannatuste läve on ületanud. Tahan panustada sellesse, et riigijuhtimisse tuleks tagasi ratsionaalne ja teaduspõhine, mitte emotsioonidel või poliitilisel ambitsioonil põhinev otsustamine, kuhu kaasataks ka maapiirkondade aktiivseid inimesi. Lõuna-Eesti suurima valla ehk Kambja vallavolikogu liikmena näen ma täna enda ümber väga palju inimesi, kes on tänases valitsuses siiralt pettunud. Selleks, et pettumusest saaks taas optimism ja teotahe, kandideeringi esmakordselt Riigikogu valimistel, sest paremasse tulevikku saame panustada me kõik.