Kristina Šmigun-Vähi (nr. 241) | Reformierakond

241 Kristina Šmigun-Vähi

Lapsed liikuma, Eesti liikuma!

Ma olen kahekordne olümpiavõitja ja maailmameister murdmaasuusatamises. Eelmisel kevadel lõpetasin Tartu Ülikooli majandusteaduskonnas bakalauruseõppe ja sügisel alustasin õpinguid magistriõppes. 

Aastaid tippspordis õpetas mulle sihikindlust ja järjepidevust. Olen eesmärkide nimel terve elu kõvasti tööd teinud ning olen valmis täpselt sama pühendunult astuma vastu ka uutele väljakutsetele. Tunnen, et mul on piisavalt energiat ja soovi seada elus veel suuri sihte ning midagi ära teha.

Ma olen sündinud Eestis, Tartus. Pärast keskkooli lõpetamist kolisime perega Otepääle. Nii palju kui ma ennast mäletan, olen olnud pidevalt liikumises ja spordis.
Olen abielus ja meil on abikaasaga kaks last, 7-aastane poeg ja 10-aastane tütar. Elame Tallinna kesklinnas, sest eelistame oma igapäevategemisi niipalju kui võimalik, korraldada just jalgsi liikudes.

Ma armastan sporti. Liikumine on osa minu igapäevasest rutiinist, sest see annab meile palju energiat ja jõudu kogu ülejäänud päevaks. Sportimise all ei pea ma silmas otseselt tippsporti, vaid liikumist mistahes moel – võib ajada platsil palli taga, jalutada pargis või teha hoopis rahvatantsu.

Mäletan, et esimeses klassis ma trennis ei käinud, aga teisest klassist hakkasin käima ja minu hinded paranesid märgatavalt. Sport ja liikumine tõid minu päevadesse korrastatuse ja andsid energiat teha rohkem ja teha paremini. Ennekõike soovingi oma kogetut läbi eeskuju ja erinevate algatuste anda edasi Eesti lastele ja noortele, aga miks mitte ka kõigile teistele. 

Kui vaadata statistikat, siis tervisehädad algavad enamjaolt just vähesest liikumisest. Me kõik, ka riik peaks panustama rohkem sellesse, et kõik inimesed liiguksid. Kui investeerime sellisel moel varakult tervisesse, siis on see kasulik kogu riigile. Läbi tervislike eluviiside püsime me kõik tervemad ja koormame vähem ka riikllikku tervishoiusüsteemi. Nii on tulemuseks tervemad ja õnnelikumad inimesed ning samas ka jõukam riik.
Liikumine on sama tähtis osa meie igapäevases elus nagu korralik toit ja magamine. Inimene tihti ise ei taju seda aga liikumine on meile sama vajalik kui armastus. Me tahame, et meie lapsed oleksid terved, nutikad ja targad – uskuge mind – selleks peavad lapsed liikuma ja õues olema. Aga mitte ainult. Me peame väga tõsiselt läbi mõtlema kõik, mida järgmised põlvkonnad õnnelku ja eduka elu jaoks vajavad. 

Ma jagan täielikult Alibaba Groupi asutaja ja juhi Jack Ma mõttekäiku, et me ei saa ega tohigi üritada õpetada koolis oma lapsi võistlema arvutitega. Küll aga peame õpetama oma lastele iseseisvat mõtlemist, meeskonnatööd ja hoolivust. Kooliainetena peame esile tõstma sporti, muusikat ja kunsti. Me peame tegema kõik selleks, et inimesed oleksid teistsugused kui masinad.

Meist endist sõltub kui terved on järgmised põlvkonnad, meie kätes on meie laste tulevik. Me peame ennekõike väärtustama inimlikkust, peame hoolima oma lähedastest ja muidugi ka iseendast.

5077765