Reformierakond lubas 2023. aasta Riigikogu valimistel, et kaotame maksuküüru, mis karistab töökaid inimesi. Täidame oma lubaduse ja taastame Eestile edu toonud lihtsa ja õiglase, ühetaolise maksusüsteemi.

2025. aasta jaanuarist jõustuv tulumaksureform ehk maksuküüru kaotamine jätab inimestele rohkem enda teenitud raha kätte.

Arvuta, palju Sina alates 2025. aasta jaanuarist tänu maksuküüru kaotamisele võidad:

 

Tulumaksureform ehk maksuküüri kaotamine tähendab, et:

  • kõigile tõuseb tulumaksuvaba miinimum töötasult 700 eurole kuus,
  • sealt edasi kehtib kõigile ühtne 22-protsendiline tulumaksumäär.

Tänu sellele jääb aastas inimesele oma teenitud palgast täiendavalt kätte kuni 1362 eurot.

Maksuküüru kaotamisest võidavad kõik, kelle igakuine brutopalk on kuni 8000 eurot ehk kõik, kes teenivad netopalgana kätte kuni 6100 eurot. See tähendab igakuiste sissetulekute suurenemist enamikule Eesti töötavatest inimestest, sealhulgas õpetajatele, päästjatele ja politseinikele.

Mis on maksuküür?

Praegu kehtib Eestis paraku ülikeeruline, 6000 tuluastmega tulumaks. Selle astmelise küüruga tulumaksusüsteemi kehtestas 2018. aastal Jüri Ratase valitsus (Keskerakond, Isamaa ja Res Publica Liit ning Sotsiaaldemokraatlik Erakond).

See nägi ette, et alates 1200-eurosest kuusissetulekust hakkab inimesele eraldatud tulumaksuvaba miinimum iga teenitud euroga vähenema, jõudes 2100-eurose palga juures nullini. Sisuliselt kehtestas see enamiku Eesti inimeste jaoks täiendava, kõrgema maksu, mida nimetataksegi maksuküüruks.

Maksuvaba miinimumi vähendamine tähendas, et palgavahemikus 1200-2100 eurot kehtib maksumäär 34,5%. Selle süsteemiga tähendab iga euro palgatõusu pärast maksude mahaarvamist vaid 65,5-sendist palgatõusu. Teisisõnu, kui tõsta 1200-2100 euro suurust brutokuupalka teeniva inimese palka saja euro võrra, jääb talle sellest kätte 65,5 eurot.

Ratase valitsuse kehtestatud maksuküür röövib iga kolmanda euro keskklassi inimeste palgatõusust. Teiste seas vähendas see õpetajate, päästjate ja politseinike sissetulekuid.

Miks on maksuküüru kaotamine vajalik?

Reformierakond on alati uskunud sellesse, et maksusüsteem peab olema lihtne ja õiglane, aitama inimestel paremini toime tulla ning toetama inimeste töökust ja edasipüüdlikkust.

Maksusüsteemi loomisel tuleb arvestada ühte lihtsat reeglit – riik peab kõrgemalt maksustama seda, mida soovib, et inimesed vähem teeksid (saastamine, liigtarbimine ja muud pahed). Madalalt tuleb maksustada aga seda, mis aitab inimestel paremini toime tulla ja rohkem lisandväärtust toota, näiteks töötamine, säästmine ja kogumine tulevikuks.

Maksuküür seevastu karistab töökust ja edasipüüdlikkust ning seda eriti just keskklassile. Kui maksuküür 2018. aastal loodi, oli keskmine palk Eestis 1200 euro kandis. See võimaldas Jüri Ratase valitsusel väita, et maksutõus puudutab vaid jõukamaid inimesi. Praegu aga on meil keskmine palk 1800 euro kandis, mis tähendab, et maksuküüru alla jääb just keskklass. Teiste seas politseinikud, päästjad, õpetajad, kultuuritöötajad ja meditsiiniõed.

Teine suur probleem maksuküüruga on, et kui inimene ei suuda oma sissetulekuid aasta lõikes ette planeerida, siis võib teda aasta lõpus tabada täiendav maksuarve, sest ta on teeninud planeeritust rohkem. Või ei kasuta ta maksuvabastust üldse ja jätab oma teenitud raha riigi arvele. See aga tähendab, et raha väärtus inflatsiooni tõttu väheneb ehk inimene kaotab rahaliselt.

2025. aasta jaanuarist jõustuv Reformierakonna tulumaksureform tähendab ühetaolist maksusüsteemi. Kogu maksuvabastuse võib iga kuu julgesti töötasuna välja võtta ja aasta jooksul täiendavalt saadud tulu seda ei muuda.

Kes võidavad maksuküüru kaotamisest?

Kui meie oponendid üritavad väita, et maksuküüru kaotamine on kingitus kõige jõukamatele, siis tegelikkus on risti vastupidine. Kõige rohkem võidab tulumaksureformist keskklass, keda praegune vildakas tulumaksusüsteem kõige rohkem koormab. Samuti väheneb maksküüru kaotamise tulemusel  palgasurve ettevõtjatele.

Maksuküüru kaotamisest võidavad kõik, kelle brutopalk on kuni 8000 eurot kuus ehk kõik, kes teenivad netopalgana kätte kuni 6100 eurot.

Mõned näited:

1620 eurot kuus teenivale päästjale jätab maksuküüru kaotamine aastas 636 eurot rohkem kätte.
1820 eurot kuus teenivale õpetajale jätab maksuküüru kaotamine aastas 939 eurot rohkem kätte.
Keskmise ehk 2184-eurose kuupalgaga õpetajale jätab maksuküüru kaotamine aastas 1343 eurot rohkem kätte.
1849-eurose kuupalgaga politseinikule jätab maksuküüru kaotamine aastas 982 eurot rohkem kätte.

Vaata kalkulaatorist, kui palju võidad maksuküüru kaotamisest Sina.

 

Maksuküüru kaotamise tulemusel jääb inimestele rohkem nende enda teenitud raha kätte, mida nad saavad oma parima äranägemise järgi kasutada.

Samuti annab maksuküüru kaotamine hoogu majandusele, sest vähendab tööjõumakse ja parandab Eesti eksportivate ettevõtete rahvusvahelist konkurentsivõimet.

Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt