Ivi Eenmaa: riigikogu tegemistest (Võrumaa Teataja)

Arvamus
|
|
19.06.2007

Riigikogu on viimasel ajal arvustatud ja süüdistatud sajas surmapatus. Kahetsustundega peab ütlema, et märksa vähem on tähelepanu pälvinud kõik need suuremahulised ja ühiskonna jaoks tähtsad eelnõud, mis on väga lühikese aja jooksul vastu võetud ja praeguseks seadustena jõustunud.

Võrumaa Teataja, 19.06.2007

Riigikogu on viimasel ajal arvustatud ja süüdistatud sajas surmapatus. Kahetsustundega peab ütlema, et märksa vähem on tähelepanu pälvinud kõik need suuremahulised ja ühiskonna jaoks tähtsad eelnõud, mis on väga lühikese aja jooksul vastu võetud ja praeguseks seadustena jõustunud. Rääkimata sellest, et pole peetud vajalikuks lahti seletada, mis muutub väga paljude inimeste ja perede elus pärast nende rakendumist.

Tuletan meelde, et praeguse Riigikogu koosseisu esimene seadusandlik akt puudutas pensionitõusu juulist ja on esimene samm pensionide topelttõusule nelja aasta jooksul. Sügiseks aga loodame sotsiaalministeeriumilt kätte saada ja seejärel arutama hakata pensionide indekseerimise ja arvestuse uut süsteemi, mis annab loodetavasti kindlustunde väga suurele arvule inimestele. Praegune valitsuskoalitsioon peab vajalikuks, et inimesed elaksid teadmises, et nende panust hinnatakse ja pensioni tõus ei sõltu sellest, kui „head” valitsejad parasjagu võimul on.

Usun, et kõiki rõõmustavad muutused, mis tulenevad tulumaksuseaduse muutmisest. Üksikisiku tulumaksukoormus väheneb järk-järgult ja jääb 2011. aastaks 18 protsendi tasemele.

Tähelepanuväärne on ka maksuvaba miinimumi tõus ning selle sidumine omakorda peres laste sünniga. Viimane tähendab seda, et iga last ülal pidav isik võib maksustamisperioodi tulust maha arvata täiendava maksuvaba tulu iga kuni 17 aasta vanuse lapse kohta.

Need muudatused toetavad iga inimese ja perekonna rahakotti ning annavad ka kindlustunnet juurde. Lisaks pikeneb nn emapuhkus 1,5 aastani koos võimalusega ise otsustada, kes jääb koju, kas isa või ema.

Soovin rääkida veel ühest Reformierakonna lubadusest. Oleme lubanud toetada laste ja noorte huvitegevust 2000 krooniga aastas. See toetus on mõeldud eelkõige selleks, et pered ja lapsed saaksid ise otsustada ja valida, millistes huviringides või koolides nad osalevad.

Eksivad need omavalitsejad, kes loodavad sellest kasu saada, kui õilsate sõnadega nad ka ei räägiks lisapanusest mingisse valdkonda. See ei tule lisatoetusena omavalitsustele, küll aga annab mõnelegi perele võimaluse panna laps/lapsed kas mõnda huvi pakkuvasse ringi või kooli või valida hoopis midagi seesugust, mis varem rahapuudusel ära jäi. Tähtis on teada, et igal lapsel, kes on omale ringi/kooli välja valinud, on õigus toetust saada.

Ka on ekslik arvata, et väikestes kohtades ja linnades jääb lastevanematel osa raha saamata, sest meie ringijuhtide ja pedagoogide töötasu on väiksem, võrreldes Tallinna ja Tartuga.

Minul on aga vastuargument: miks peab tubli ja tark ning oma tegevusele pühendunud spetsialist Võrumaal väiksemat töötasu saama kui mujal? Kui seni oli seisukoht, et rohkem ei olnud vanemad võimelised laste tegevuse eest maksma, siis uue korra alusel võidavad mõlemad pooled. Kultuuriministeerium on lubanud veel selle suve jooksul esitada eelnõu ja loodame, et järgmisel aastal jõustub ka eeltoodud lubadus.

Palju kära on olnud alkoholi ja sigarettide hinna tõusu ümber. Usun, et krõbedam hind vähendab tarbimist rohkem kui reklaami keelustamine ja muu sõnasõda. Ja kui tahta, et ühiskonnas on lastel ja noortel rohkem meelepäraseid tegevusi ning isa-ema, vanaema-vanaisa rahakott on natukenegi toekam, tasub toetada praeguse võimukoalitsiooni eelistusi.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt