Lauri Luik: E-sigaret vajab regulatsiooni

Arvamus
|
|
28.11.2014

Alles kümme aastat tagasi Hiinas leiutatud elektroonilised sigaretid on Eestiski tugevalt kanda kinnitanud ning vajavad nüüd seaduslikku regulatsiooni.

E-sigarettide üks peamisi tarbijaskondi on noored. Kui vaadata Facebooki-lehele nimega „Soodsad E-sigaretid”, avaneb statistika, mis ütleb, et selle lehega on peamiselt seotud alla 24-aastaste vanuserühm.

E-sigarettide mõju tervisele

USA kooliõpilaste seas korraldatud uuring näitas, et me ei tohiks suhtuda e-sigarettide populaarsusesse ükskõiksusega: noorukieas e-sigarettide suitsetamine suurendab kaks korda tõenäosust hakata hiljem tarbima tavasigarette.

Vähehaaval on valmimas esimesed adekvaatsed uuringud elektrooniliste sigarettide tervisemõju kohta. Tulemused näitavad, et e-sigareti mõju on paljuski võrreldav tavalise sigareti omaga. Neuroloog Andrus Lipand on võtnud mõlema suitsetamisviisi tervisemõjud kokku tabava võrdlusega: kukkumine kaheksandalt korruselt ei ole vähem ohtlikum kui kukkumine kaheteistkümnendalt.

Esmane sarnasus kahel sigaretil on nende suitsetamisel saadav peamine mõjuaine – nikotiin. Konjunktuuriinstituudi kinnitusel tarvitab 33 protsenti Eesti suitsetajatest nikotiiniga e-sigarette. Samas on Eestis nikotiini sisaldavate e-sigarettide täitevedelike müümine keelatud. Veider vastuolu. Selgub, et suur osa sellest ärist on lihtsalt kolinud internetti. Lätis pole nikotiiniga täitevedelike müümine keelatud. Kui tellida oma täitevedelik koju eestikeelsest, kuid .lv lõpuga internetidomeenilt, siis on justkui kõik legaalne.

Kõik eelnev ilmestab vajadust vaadata Eestis üle elektroonilisi sigarette puudutav regulatsioon. Õieti puudub see tänaseni pea täielikult. Elektrooniline sigaret on praegu Eestis lindprii, väljaspool seadusi seisev toode. Kuniks e-sigaret pole seaduses defineeritud, pole seda erinevalt teistest tervist kahjustavatest kaupadest (alkohol, tavasigaretid) maksustatud aktsiisiga.

Seadused tuleb üle vaadata

Kui e-sigaret pole seaduses defineeritud, pole rahandusministeeriumil ega maksu- ja tolliametil alust töötada välja maksustamismudelit. Iga tavasigareti kaudu nikotiini tarbiv inimene maksab oma suitsupaki eest riigile maksudena ligi 90% selle hinnast. Sellest tingitud sigaretipaki kõrge hind on suunanud inimesi tegema tervislikumaid valikuid. Kuid elektrooniliste sigarettide kaudu suitsetavale nikotiinile on aktsiis 0%.

Rahandusministeerium on hinnanud selle mõju suuruseks eelarvele kolm miljonit eurot aastas.

Toote nimi on sigaret. Peamine mõjuaine nikotiin. Tegevus suitsetamine. Halb mõju tervisele võrreldav. Igas mõttes on elektrooniline sigaret võrreldav tavasigaretiga. Aga maksustamine on täielikult erinev.

Teades, et see on suitsetamise „aiavärav”, mille peamiseks sihtgrupiks on noored, siis tasub luua eeldused tulevikus e-sigarettide maksustamiseks aktsiisiga, et selle kaudu paremini kaitsta meie inimeste tervist.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt