Reformierakonna blogi: Michal: pensionivaradega mäng seab ohtu juba lähituleviku pensionid

Arvamus
|
14.08.2019

Kristen Michal, riigikogu liige, Reformierakonna volikogu esimees

“Pensionid peavad tõusma majanduse kasvu, hästi juhitud rahanduspoliitika ja aruka valitsemisega”

Tänane valitsus on tema hinnangul valimas siiski teist rada — skeemi kus valitsuse jooksvateks kulutusteks saab loodetakse raha tuleviku säästude vähenemise arvelt. Valitsus on jõukuse, pensionide kasvatamise asemel plaanimas end ebapopulaarsusest välja osta, inimestele nende endi sääste jagades. Valitsuse küüniline hoiak toob kaasa ka teise mõju pensionäridele — mida vähem sõltub iga tööinimese panusest sotsiaalkassasse nende tulevik, seda väiksem on huvi panustada ka tänaste pensionite tõusu ja see on väga halb.

Kujutage hetkeks, et olete rajanud aastatega palktare, kus vanaduseni elada. Ühtäkki tulevad külla Jüri, Mart ja Helir. Seltskond tervikuna pole just hea mainega aga sisse nad imbuvad. Kuidagi suudavad nad teid survestada, et maailmamajanduse jaheduse peletamiseks tuleb koos ära põletada järjest kõik teie tare seinapalgid. Nii saab kohe soe teil ja neil. Veelgi enam, kuna juba põletate tulevikku, saavad kolm külalist kiita seda kõvahäälselt enda teeneks ning kutsuda ka teisi inimesi teie tuleviku põlemise soojusest osa saama — on ju tore suur lõke! Mujal on jahe aga meie tõime soojuse!
Lõkke kustudes pole tulevikuks rajatud tare. Nagu pole neid kes müüsid pileteid teie tuleviku põlemisele. Lolliks jääte teie, mitte Jüri, kellel Pirital kena maja või Mart oma mõisas.

Eesti inimeste jõukuse kasv peab olema eesmärk, isegi kui selleks tuleb teha ebapopulaarseid otsuseid
Tänane valitsus ei otsi lahendusi, kuidas kasvatada Eesti inimeste jõukust ja seeläbi pensione, vaid valib säästude sirgekslöömise teed ja see on halb valik. Valitseja kes teab tänaseid muresid ning vaatab kümnendite taha teab, et tema ülesanne oleks luua kõik võimalused, et Eestis jõukus kasvaks. Vaid uue jõukuse juurde loomisel saab kasvada see, mida üheskoos kogume ja jagame selleks ning neile kes vajavad. Ehitame tunneli Helsinkisse? Toome uusi ettevõtteid Eestisse? On keegi kuulnud julgetest plaanidest, mis loovad, mitte ei jaga?

Paremad avalikud teenused, tervishoid, pensionid, politsei ja õpetajate palgakasv — mistahes ühiskonnas olulised valdkonnad saavad lisaraha kui majanduses ja rahanduses tehakse arukaid valikuid. Arukas valik on headel aegadel reservide kogumine — asi millega kumbi Ratase valitsus silma ei jää, pigem vastupidi. Kiites madalat võlataset, mis on Eesti valitsuste poliitika kaks viimast kümnendit unustavad valitsuse osalised, et maailmamajanduse jahtudes, kriisides on vaja ja reserve, millega kehvematel aegadel teha investeeringuid ja säilitada tööhõivet. Ratase mõlema valitsuse valik ei ole olnud käitud vastutsükliliselt vaid vastupidi — headel aegadel kulutada rohkem ja hoogsamalt. Lootest sellest populaarsust, kuid tuues häda riigile. Hoolimata Eesti Panga ja paljude asjatundjate hoiatustest.
Tänaseks on tagajärjed käes. Majandus hakkab jahtuma. Tänane valitsus peab lappima eelmise Ratase valitsuse ülekulu. Tehes seda näoga, et probleemi tekitasid neli aastaaega ja rahvusvaheline vandenõu, igatahes mitte nemad. Karma mehed, tere, nagu ütleb Nublu. Meie, maksumaksjate õnnetus on siiski, et see pull käib meie raha eest. Ja nüüd kus eelmiste valitsuste miinus on näha väga selgelt (taas tervitused, Jüri), siis viimane õlekõrs ennast ebapopulaarsusest välja osta on viia turule inimeste tulevikusäästud. Ehk siis lihtsamalt — küüniline lootus, et kui pensioni teine sammas, mida igaüks kogub isendale, teha vabatahtlikuks, saame kõik sõnumi kätte — selle valitsuse ja riigiga rahaasju ajada ei tasu. Veelgi enam — kui varem sõltus meie sissetulekust ja maksudest meie tulevik, siis ühe vähem seda sidet riigiga jääb.

Küünikud ebapopulaarsusest end välja ostmas
Nii küpseski valitsuse küünikutel skeem — kui igaühe pensioniks kogutu vabaks anda, küll mõni selle ikka poodi viib. Remont, reis, ehk isegi uus transistor ja tuulejope? Nüüd ja kohe. Valitsusele tähendab see aga lootust ajutiselt jooksvateks kuludeks raha saada. Veelgi enam, alltoonina soovi käituda sõnamurdlikult ja loota, et enam ei kogutaks, siis pole riigil vaja ka juurde panustada teie kogutule. Taas vaba raha, nagu maast leitud! Kogemused tagajärgedest on juba olemas riikides, kus saama tee läbi proovitud — olgu lihtsalt öeldud, et inimeste tuleviku kindlustamise väljavaade sellest ei parane. Kuid kas see mitte ei peaks olema hea ja vastustundliku valitsemise eesmärk — Eesti inimestele parem tulevik?
Eesti tee on arukas majandus ja rahanduspoliitika ning kokkuhoidlik valitsemine ning Ratase kahe valitsuse poliitika sellesse kultuuriruumi ei kuulu. Pensionid tuleb tõusma saada pikaajaliselt ja kestlikult, mitte krediitkaardiga eelmise kuu krediitkaardi arvet makstes, lootes saabuvat lotovõitu. Valitsuse küüniline hoiak toob kaasa ka teisase mõju pensionäridele — mida vähem sõltub iga tööinimese panusest sotsiaalkassasse nende tulevik, seda väiksem on huvi panustada ka tänaste pensionite tõusu. Kui palgast ja maksudest sõltub ühe vähem enese tuleviku kindlustamine ja riik sõna ei pea, siis ega Eesti inimene hätta jää, hätta jääb ühiskond ja selle nõrgemad.
Kokkuvõtteks — mida varem sellelt teelt ära pööratakse, seda väiksem on kahju. Laristamise asemel on valitsusel aeg koguda reserve, et olla valmis kui majanduses jahedamaks läheb, kaugel sügis enam ei ole.

Arvamuslugu avaldati 12.08.2019 EPL, Kristen Michal pensionireformist: ühtäkki tulevad külla Jüri, Mart ja Helir ning suudavad jaheduse peletamiseks ära põletada kõik teie tare seinapalgid

Jälgi autorit sotsiaalmeedias

Michal: pensionivaradega mäng seab ohtu juba lähituleviku pensionid was originally published in Arvamuslood on Medium, where people are continuing the conversation by highlighting and responding to this story.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt