Urmas Kruuse: Vanemapension tagab, et lastega kodus oldud ajal pensioni kogumine ei katke (Delfi, 18.04)

Arvamus
|
18.04.2012

Peredele kindlustunnet loonud vanemahüvitise süsteemi edasiarendusena aitab vanemapensioni eelnõu seaduseks saades kaasa töö- ja pereelu ühitamisele. Vanemapensioni maksed, mis lapsevanema pensionisammastesse riigi poolt tasutakse, tagavad, et lastega kodus oldud ajal pensioni kogumine ei katke.

Oskus lisaks perekonnaliikmeks ja vanemaks olemisele ka riigi kodanikuna käituda ja maksumaksjana toimetada, annab õiguse loota, et meie ühine rõõm ja looming – riik – vastab samaga.

Majandusteadlasele Andres Arrakule kuulub väärt mõte: kõige parem viis vanaduspõlve kindlustada on lapsed korralikeks kodanikeks kasvatada. Põlvkondade side, kus vanemad hoolitsevad esmalt laste eest ning saavad vanaduspõlves lastelt tuge, on toiminud aastatuhandeid ja toimib ka täna.

Olen kogu aeg pidanud perekonda selleks selgrooks, mis inimest toetab, kui ta abi vajab. Vanematena vastutame laste eest, kelle teod veel ees, hiljem aga vajame ise vanemate tuge. Sedasi see eluratas veereb.

Peame tunnistama ka riigi rolli, mis põhiseadusesse kirja pandud sõnadega: perekond rahva püsimise ja kasvamise ning ühiskonna alusena on riigi kaitse all. Oskus lisaks perekonnaliikmeks ja vanemaks olemisele ka riigi kodanikuna käituda ja maksumaksjana toimetada, annab õiguse loota, et meie ühine rõõm ja looming – riik – vastab samaga.

Tuhanded lisasünnid

Ei ole tähtsamat ülesannet, kui tagada riigi kestmine ja seda saab tagada vaid siis, kui lapsi sünnib ja peredel on kindlus lapsi saada. Vanemahüvitise kehtestamisest saab varsti kümme aastat ja need aastad on toonud tuhandeid lisasünde. Kindlustunne, et pere majanduslik olukord lapse saamise järel ei halvene, julgustab pere järelkasvu kavandama.

Hiljuti sai valitsuse kinnituse ammu kavandatu-lubatu: seaduseelnõu, mis näeb ette järgmisest aastast vanemapensioni kehtestamise. Peredele kindlustunnet loonud vanemahüvitise süsteemi edasiarendusena aitab see eelnõu seaduseks saades kaasa töö- ja pereelu ühitamisele, millega säilitatakse lapsevanemale eelmise kalendriaasta keskmine töötasu, kuna vanem katkestab seoses lapse eest hoolitsemisega ja vanemahüvitise saamise ajal ajutiselt töötamise. Vanemapensioni maksed, mis lapsevanema pensionisammastesse riigi poolt tasutakse, tagavad, et lastega kodus oldud ajal pensioni kogumine ei katke.

Eelnõu kohaselt makstakse alates 1. jaanuarist 2013 sündiva lapse vanemale tema pensionisambasse kuni lapse kolme aastaseks saamiseni riigi poolt 4% riigi keskmiselt palgalt. Lapse kolmeaastaseks saamiseni tähendab see 1134 euro ulatuses sissemakseid lapsevanema tulevase pensioni kindlustamiseks.

Uhkus, lootus ja usk tulevikku

1980-2012 aastal sündinud lapse vanemale on vanemapensioni kava järgi plaanis maksta pensionilisa kahe aastahinde ulatuses. 2013. aastal tähendab sel perioodil sündinud last kasvatanud vanemale lisapensioni umbes 114 eurot aastas, 2016. aastal aga juba umbes 192 eurot aastas.

Seadus on kavandatud jõustuma kahes etapis – 2013. aastal hakatakse maksma täiendava kogumispensioni makset ja kahe aastahinde suurust pensionilisa ning 2015. aastal hakatakse maksma täiendavat ühe aastahinde suurust pensionilisa.

Tartu linnapeana võtan igal aastal Raekojas vastu tuhandeid kõige nooremaid linnakodanikke ja nende vanemaid. Lapsed on enamasti vaiksed ja koguvad vanemate süles magades jaksu tulevasteks tegudeks. Isade ja emade sõnades väljendub aga uhkus, lootus ja usk tulevikku. Mul on hea meel, et riigina oleme vanemapensioni näol astunud järjekordse sammu, et seda usku ja lootust toetada.

(Autor on Tartu linnapea ja aasta isa 2010)


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt